جمعه، 14 تیر 1398 00:00 کد مقاله : 13980414002
امین روانان
جشنواره ورزش‌های بومی محلی "مال و بار" که با حضور استان‌های چهارمحال و بختیاری، یزد، اصفهان، فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه بر ...
جشنوار مال و بار فرصتی مناسب برای شناسایی پتانسیل های بخش دیشموک 

 مال و بار ، جشنواره‌ای که در دیشموک سنت ها را زنده کرد

جشنواره ورزش‌های بومی محلی "مال و بار" که با حضور استان‌های چهارمحال و بختیاری، یزد، اصفهان، فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه برگزار شد احیاگر سنت‌های این استانها و ارائه به نسلهای جوان‌تر بود.

به گزارش رهیافت جنوب ، این جشنواره روز پنجشنبه با حضور هفت استان کشور با حضور مسئولان کشوری و استانی در روستای گراب دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار شد.

در نوبت صبح استانهای شرکت کننده در این جشنواره در شش رشته مختلف در دو بخش آقایان و بانوان به رقابت پرداختند.

در این مسابقات ورزشکاران این استان‌ها در رشته ورزشی چوگو، کلکله برد، هفت دور گوش، چوب کشی، هفت سنگ، دوزپا با رقابت پرداختند.

این مسابقات در دو بخش آقایان و بانوان و با حضور ۱۷۰ ورزشکار از استان‌های های مختلف برگزار شد.

جشنواره فرهنگی و ورزشی که با حضور مردم بخش دیشموک برگزار شد عشایر و روستاییان با برپایی چادرهای عشایری زیبایی این جشنواره را دوچندان کرده بودند.

ایلات و عشایر مختلف بخش دیشموک همراه با شرکت کنندگان آئین سنتی مال و بار که کوچ عشایر محسوب می‌شود را بصورت نمادین، ساده و سنتی برای شرکت کنندگان به نمایش گذاشتند.

لباس و پوشش محلی استان‌های شرکت کننده در این جشنواره نشانگر وحدت و همدلی آنها بود به نوعی که در این جشنواره هیچ گونه فضای رقابتی بین ورزشکاران نبود.

همه ورزشکاران با لباس‌های محلی دیگر ورزشکاران رقیب را با سوت و دست زدن به مسابقه وادار می‌کردند.

فضای ورزشی این جشنواره نشان از همدلی و صمیمیت این استان‌ها برای حفظ ارزش‌های و سنت گذشتگان داشت.

عشایر ور روستاییان منطقه محروم دیشموک با برپایی سیاه چادر و پخت غذاهای سنتی و محلی زیبایی جشنواره مال و بار را برای شرکت کنندگان استان‌های مختلف دوچندان کرده بودند.

اسب سواری و تیراندازی از دیگر برنامه های این جشنواره بود که فضای عشایری و روستایی جشنواره را زیباتر کرده بود.

هر چند امکانات منطقه محروم دیشموک جوابگوی برگزاری این همایش نبود ولی مهمان نوازی مردم دیشموک خستگی سفر را از تن شرکت کنندگان دور کرد.

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی گفت: این پنجمین جشنواره فرهنگی ورزشی است که در سال جاری برگزار می شود.

غلامرضا جعفری نگرش و رویکرد حاکم بر این بازی ها را احیا و ترویج ورزش‌های سنتی و بازی های بومی محلی دانست وبیان کرد: فدراسیون ورزش‌های بومی به دنبال صیانت، اصالت و ارتقاء ارزش‌های فرهنگی کشور است.

وی هدف این فدراسیون از برگزاری این جشنواره‌ها را ترویج و فرهنگ سازی این ورزش‌ها برای نسل آینده اعلام کرد.

جعفری از دیگر اولویت‌ها را تعدیل و کاهش آسیب های اجتماعی اعلام کرد و گفت: با همکاری وزارت ورزش و سایر دستگاه های دولتی برگزاری این جشنواره ها نقش مهمی در ایجا نشاط اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی خواهد داشت.

وی جشنواره های فرهنگی و بازی های بومی و محلی را یکی از راه های تقویت روحیه نشاط، وحدت بین اقوام و ملت ها داست و بیان کرد: سیاست وزارتخانه کمک به احیا و ترویج این گونه فعالیت ها می باشد که امید می رود در سال های آینده با کیفیت و کمیت بیشتری اجرا شود.

این جشنواره با همکاری اداره کل ورزش و جوانان و هیات های ورزشی استان کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد.

بخش محروم دیشموک با ۲۳ هزار نفر جمعیت دارای ۸۵ روستا است

برچسب ها :
نظر جدید
پربازدیدها