دوشنبه، 27 دی 1400 21:03 کد خبر : 14001027001
به گزارش پایگاه خبری رهیافت جنوب
نویسنده خبر :امین روانان
تعطیلی کشتارگاه صنعتی اهواز درصورت راه اندازی کشتارگاه دام رامین

رهیافت جنوب ؛رییس کشتارگاه صنعتی اهواز درنشستی که  امروز یکشنبه  با حضور خبرنگاران در خانه سمن ها  برگزارشد اظهار کرد : راه اندازی کشتارگاه دام رامین نه تنها صرفه  و صلاح وتوجیه فنی واقتصادی نداشته ،  بلکه به علت  جانمایی  نامناسب و بدون بررسی وبر اساس یک کار غیر کارشناسی و تصمیمی عجولانه و عدم رعایت حد نصاب فاصله مکانی( ٣۵ کیلومتری کشتارگاه اهواز) باعث  عدم موفقیت طرح مذکور و زیانده شدن  کشتارگاه صنعتی  دام شهرداری اهواز  خواهد شد ..
واین موضوع باعث تضعیف  صنعت  کشتارگاهی استان و هدر رفت سرمایه های بخش خصوصی خواهد شد..
به گزارش خبرنگار نبض شهر ، البرز کریمی با بیان اینکه کشتارگاه صنعتی اهواز سال 94 راه اندازی شده است افزود: درهمان زمان درقانون وقرارداد قید شده بود که کشتارگاه سنتی ملاثانی تعطیل بشود ولی نه تنها تعطیل شند بلکه با اهداف مبهم و مشکوک تقویت هم گردید وبه افرادی که مخالف ومعارض کشتارگاه صنعتی اهواز بودند مجوز احداث کشتارگاه در  مسافت ٣۵ کیلومتری مان داده شد .
کریمی گفت :  دو کشتارگاه صنعتی دیگر  استان  یعنی خرمشهر    و باغملک  از زمان افتتاح بعلت  وجود کشتارگاه های سنتی اطراف، کشتار غیرمجاز ، کمبود دام زنده در استان و عدم حمایت مسيولین  تنها ٣ روز در هفته  آنهم با ٢٠ درصد ظرفیت اسمی خود فعالیت مینمایند  که به شدت زیانده  بوده و در آستانه تعطیلی و  حراج قرار دارند. و کشتارگاه  صنعتی دام اهواز  نیز درصورت  ادامه وضع موجود ، عدم جلوگیری از کشتار غیر مجاز وراه اندازی  عجولانه کشتارگاه جدید رامین  در وضعیت بحرانی قرار گرفته  و زندگی و معیشت و اشتغال بیش از ١٢٠٠ نفر شاغلین مستقیم و غیر مستقیم در خطر قرار خواهد گرفت .
کریمی گفت : وجود کشتارگاه های سنتی در کنار کشتارگاه های صنعتی منجر به رقابت ناسالم  و نابرابر از سوی کشتارگاه های سنتی خواهد شد ،که این رقابت نابرابر منجر به تضعیف  و زیانده  شدن کشتارگاه های صنعتی و تقویت کشتارگاه های غیر بهداشتی و سنتی خواهد شد که این موضوع صد درصد  به زیان سلامتی و بهداشت جامعه خواهد شد.

اگر قراراست کشتارگاه صنعتی  جدید رامین که صرفه اقتصادی  و صلاح  اقتصادی و توجیه فنی و اقتصادی ندارد و مکان یابی  و جانمایی اولیه آن بدون مطالعه وبررسی های  کارشناسی لازم بوده است فعالیت کند ، کشتارگاه صنعتی اهواز با  یک هزار و دویست نفر شاغل  در خطر تعطیلی  و بحران  قرار خواهد گرفت.
وی افزود: کشتارگاه صنعتی اهواز  دربهترین حالت با  کشتار روزانه 500 راس گوسفند و 50 راس گوساله فعالیت می کند یعنی تنها  یک چهارم ظرفیت خود را بکار برده ایم و به هیج وجه کمبود ظرفیت نداریم و می توان گفت این مرکز  به عنوان اولین کشتارگاه صنعتی استان و به روز ترین کشتارگاهی صنعتی ایران محسوب می شود .
این مقام مسئول تصریح کرد : با  مجوز  دادن به کشتارگاه های جدید در شهرهای دیگر استان  هیچ مشکل نداریم و در سایر شهرهای استان مانند شوشتر ، دزفول ، اندمیشک ، مسجدسلیمان،بهبهان  زمینه احداث کشتارگاه صنعتی تا حدودی  بیشتر  میباشد.

وی افزود:  مجوزهای جدید صادر شده به علت تنوع خدمات رسانی آنها نیست چرا که هیچ گونه خدمتی نیست که ما دراین کشتارگاه نتوانیم انجام دهیم .از این رو مجوز احداث کشتارگاه صنعتی باوی به لحاظ جمعیت کم و  نبود دام   مشکل ساز است .

رییس کشتارگاه صنعتی اهواز بیان کرد : ظرفیت روزانه کشتار شهرستان  باوی شاید10 تا5 راس گوساله و 100 راس گوسفند باشد بنابراین با صدور مجوز برای  کشتارگاه صنعتی باوی هم آنها دچار مشکل می کنند وهم کشتارگاه صنعتی اهواز زمین می خورد ،در آن صورت قیمت گوشت و فرآورده های خام دامی بعلت بعد مسافت این کشتارگاه  تا جنوب شهرآهواز وشهرهای کارون و حمیدیه و انحصار بوجود آمده این کشتارگاه  تا ٣٠ درصد افزایش خواهد یافت . چرا مالکیت کشتارگاه اهواز  متعلق به شهرداری بوده بهای خدمات آنرا شورای شهر مصوب نموده  ولی کشتارگاهی خصوصی شخصا نسبت به تعیین بهای خدمات اقدام مینمایند.
وی خاطر نشان کرد :  مشکل اصلی ما که از گذشته تا کنون همچنان پا برجاست این است که عده ای منافع  نامشروع خود را در تغییر  و بروز رسانی خدمات بهداشتی نمی بینند و بر ادامه وضع موجود اصرار دارند و در برابر هر اقدام بهداشتی جدید که در کشتارگاه صنعتی اهواز   اتفاق می افتاد مقاومت  مینماید.
نمونه آن مقاومت‌های شدید در ابتدای راه اندازی کشتارگاه صنعتی اهواز و مقاومت شدید اخیر آنان در برابر طرح بسته بندی و پیش سرد گذرانی آرایشات دامی است.

 رئیس کشتارگاه صنعتی اهواز در ادامه جلسه به فعالیت  روز افزون  و روبه رشد  پدیده تا میمون کشتار  غیر  مجاز دام در برخی نقاط  شهر اهواز اشاره کرد و گفت : در برخی نقاط اطراف اهواز از جمله زرگان، شهرک اهواز،  شهر کارون،  شهر حمیدیه ، کوی الصاقی ، ٢٢بهمن ، بازارچه کیان ،ملاشیه و محلات حاشیه نشین  کلانشهر  هوار به صورت غیر مجاز اقدام به کشتار  غیر مجاز  و غیر  بهداشتی و غیر شرعی  دام زنده  مینمایند اکثرا با توزین های دستکاری شده اقدام به کم فروشی می‌کنند ،همچنین احتمال بیمار بودن این دام‌ها  بسیار زیاد  بوده و عمدتا از دام‌های بیمار ، حذفی ، پیر  و ماده و آبستن و مولد که امکان کشتار آنها در کشتارگاه  صنعتی اهواز وجود ندارد  استفاده مینمایند
وی افزود: برخی متاسفانه  رستوران ها  گوشت خود را از مراکز کشتار دام غیر مجاز خریداری می کنند ،لذا مردم باید اگاه باشند ، ضمن اینکه خود از این مراکز خریداری نکنند .

نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها