دوشنبه، 18 مرداد 1400 10:45 کد خبر : 14000518002
به گزارش رهیافت جنوب
نویسنده خبر :سید یعقوب رضوی
نگاهی به اوج گیری واریانت دلتا در خوزستان، از بی‌سابقه‌ترین موج اپیدمی کرونا در استان حکایت دارد و به نظر می‌رسد با عدم مداخله فوری و به‌هنگام و سوءمدیریت تا خواب غفلت برانگیز نمایندگان مجلس، این وضعیت کماکان ادامه داشته باشد و شعله‌های سرکش کرونای جهش یافته، دامان کادر درمان و سیستم بهداشتی و درمانی را از پای درآورد!
سوءمدیریت کرونایی در خوزستان بیداد می‌کند! / سکوت نمایندگان مجلس در سیر تکاملی کرونا !

به گزارش پایگاه خبری «رهیافت جنوب»، با اوج‌گیری واریانت دلتا که از مبدأ هندوستان آغاز شد و به تدریج بسیاری از شهرهای کشور را درگیر کرد، سیستم بهداشتی و درمانی خوزستان زیر بار موج سهمگینی از بیماری کرونا قرار گرفته است و وضعیت بیمارستان‌ها نیز تعریفی ندارد. و جالب‌تر آن‌ست که نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان در سایه غفلت برانگیز و مطالبه گری مجدانه از قافله عقب مانده و ذهنیت بحث برانگیز در مخاطره آمیز افکار عمومی آحاد مردم خوزستان نهادینه کرده است!

 

کمبود شدید تخت‌ در برخی از بیمارستان‌های استان بیداد می‌کند و بسیاری از بیماران برای دریافت "رمدسیویر" و بستری موقت نیز نگران کننده است. خستگی و فرسودگی کادر درمان از یک سو و سهل انگاری مردم و سوءمدیریت مسوولان و عدم مطالبه گری بحق و صحیح نمایندگان مجلس از سوی دیگر نیز موج جدید کرونا با ویروس دلتا را نگران‌کننده‌تر می‌کند.

 

بیشتر شهرهای خوزستان نیز در وضعیت قرمز و نارنجی شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند. این روزها مدافعان سلامت شاهد صحنه‌های غم‌انگیز و تاسف‌بار جانباختن و یا شرایط جسمی نامناسب بسیاری از هموطنان به ویژه جوانان به دلیل ابتلا به بیماری کووید ۱۹ هستند.

 

مسوولان دانشگاه علوم پزشکی خوزستان و بسیاری از پزشکان و مدافعان سلامت که از نزدیک شاهد شرایط ناگوار بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، مراکز خدمات جامع سلامت ویژه کرونا و افزایش تعداد بیماران بستری، سرپایی و مرگ هستند، ظرف چند روز اخیر هشدارهایی در خصوص وقوع فاجعه انسانی در استان خوزستان داده‌اند. اگر مردم خودشان آستین همت را بالا نزنند و به فکر سلامتی نباشند بطور قطع در روزهای آینده باید شاهد وضعیتی سخت‌تر و صحنه‌های ناگوار از مرگ و میر هموطنانمان باشیم.

 

موج پنجم طغیان ویروس کرونا با سویه دلتای آن نمایان شده است. این سویه جهش‌یافته ویروس کرونا تاکنون همه گروه‌های سنی را از نوزاد تا سالمند مبتلا کرده بطوری که هم‌اینک از نوزاد چند روزه تا سالمندان بخاطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌های خوزستان برای دریافت تزریق «رمدسیویر» بستری موقت هستند.

 

ویروس منحوس کرونا تأثیر بسزایی در ٱفت شاخص‌های اقتصادی، گرانی، ورشکستگی و تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و کوچک داشته و تعداد زیادی را به جمعیت بیکاران کشور اضافه کرده است، يورش بيماري به معيشت و زندگي مردم همزمان با تورم افسارگسيخته ، سبب شده کارگر خوزستانی و کارفرمای مستاصل تر از خودش در این روزهای ویروس زده ناامیدتر از گذشته به کار خود ادامه دهند.

 

کرونا با همه ترسناک و هولناک بودنش آزمون و سنگ محکی برای سنجش صداقت و مسئولیت‌شناسی در برابر خلق‌الله و در عین حال اخلاق‌مداری، انسان‌دوستی و همبستگی اجتماعی مردم در قِبال سلامت یکدیگر است.

 

علاوه بر ویروس کرونا که بیش از ۱۷ ماه است، گریبان‌گیر جامعه شده و ذهن افکار عمومی را مشوش کرده، ویروس‌هایی بدتر و خطرناک تر از کرونا بین ما جا خوش کرده اند؛ ویروس هایی چون؛ منفعت طلبی، سودجویی، احتکار، فرصت طلبی و ... انگار فراموش کرده ایم زمانی در بازی های کودکانه فریاد می زدیم: جر زنی ممنوع!  این روزها هر کسی جر زنی می کند، خطا می کند، حق را زیر پا می گذارد، تقصیر را می اندازد گردن دیگری..نمی دانم دنیا بزرگ شده یا ما آدم ها دیگر به نشستن پای کلاس شیطان نیاز نداریم!

 

کرونا عجیب دو روی سکه اخلاق را نشان می دهد؛ وقتی مدافعان سلامت با گذشتن از جانشان لباس سپید می پوشند به میدان کارزار مقابله با کرونا می روند و در حالیکه حسرت‌ها روی دلشان می ماند جانشان را فدا می کنند، در همان زمان، عده ای کمر همت می بندند تا در این آشفته بازار با فرصت طلبی و احتکار، چشم بر اخلاق، انسانیت و وجدان بسته و به‌دنبال سودجویی خود به قیمت جان مردم باشند؛ غافل از اینکه شتر ویروس کرونا می‌تواند به راحتی بر در خانه آن‌ها هم بنشیند. آیا چنین رفتار خودخواهانه و ضد انسانی چیزی جز جنایت علیه انسان‌هاست؟ امّا بگذریم... .

 

البته هستند کسانی که همیشه ساز مخالف می نوازند و در هر موضوعی سر ناسازگاری با اکثریت دارند و به شیوه و روش خاص خود رفتار می کنند و با عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و یا انجام کارهای پر ریسک و خطر از جمله سفر و دورهمی یا انجام فعالیت های ورزشی هوازی و بیرون آمدن غیر ضروری از خانه مشکلاتی را ایجاد می کنند که امید است همه مردم با درک صحیح خطرات این بیماری احساس مسئولیت بیشتری نمایند و در کنار اکثریت مردم به جلوگیری از شیوع ویروس و وارد شدن خطرات کمتری به مردم و ابتلا به این ویروس کمک نمایند.

 

وضعیت کرونا در خوزستان از حد قرمز فراتر رفته و این روزها بسیاری از مردم و کادر درمان، روزهای ناخوشایندی را سپری می‌کنند.

 

حالا با روی کارآمدن دولت سیزدهم باید منتظر باشیم تا ببینیم برای کنترل کرونا چه تدابیری اندیشیده خواهد شد.

 

 

 

نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها