یکشنبه، 27 تیر 1400 22:56 کد خبر : 14000427001
به گزارش رهیافت جنوب
نویسنده خبر :سید یعقوب رضوی
قیمت هر پاکت سیمان در شهرستان رامهرمز به بیش از ۷۰ هزار تومان رسید! آن هم به فاصله‌ی ۱۵ کیلومتری شرکت سیمان خوزستان!
سوء مدیریت دلیل اصلی بازار سیاه سیمان! / دولت، خود عامل گرانی و بازار سیاه سیمان است! / بلآخره سکانس پایانی سریال گرانی سیمان در رامهرمز و استان خوزستان کی از راه می‌رسد؟!

به گزارش پایگاه خبری رهیافت جنوب، حال حاضر قطعی برق و افزایش هزینه های تولید عاملی شده تا کارخانجات سیمان حدود سی درصد از تولیدات خود را کاهش دهند و این کمبود عرضه باعث بهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شده است.

به نحوی که در بازار قیمت هر پاکت ۵۰ کیلویی سیمان از ۴۴ هزار تومان به بیش از ۷۰ هزار تومان رسیده است.

شهرستان رامهرمز در روال عادی با انباشت پروژه‌های عمرانی ناتمام ونیمه کاره روبرو بوده و در روزهای بی برقی و کمبود سیمان، توقف در تکمیل طرح‌های عمرانی کلید خورده است.

 

افزایش چندبرابری قیمت سیمان و نایاب شدن آن در ماه جاری و در روزهای پایانی عمر دولت، میراث ماندگار پروژه‌های عمرانی ناتمام را بیشتر می‌کند.

ضعف نظارت بر بازار، کمبود تولید و اخلال در نظام توزیع و عرضه، اوضاع بسیاری از کالاها از سیمان خوزستان را در رامهرمز نابسامان کرده است و مردم استان خوزستان که از تدبیرهای کنونی ناامید هستند، چشم به دولت سیزدهم و برنامه‌هایش برای ثبات بخشی به بازار چشم دوخته‌اند.

همانگونه که در طول ماه‌های گذشته گرانی، کمبود و نابسامانی‌های بسیاری به بازارهای مختلف در استان و کشور تحمیل شد، الان هم سیمان با این وضعیت درگیر شده و مهمترین مشکل در این راستا، نبود نظارت درست از سوی مسئولان است.

به نظر می‌رسد افسار اسب تیزپای بازار این روزها از دست مسئولان رها شده و این اسب سرکش به هر سو که بخواهد تاخت و تاز می‌کند و کسی نیست که جلوی آن را بگیرد یا حتی قدمی برای رام شدن و مهار آن بردارد.

حال باید دید؛ قرار است گرانی‌های سیمان تا کی و تا کجا ادامه یابد و حلقه مفقود شده نظارت‌ها تا کجا کمرنگ باشد!

کارخانه سیمان خوزستان در زمینی به مساحت 100هکتار در منطقه دشت دنا در 15 کیلومتری شهرستان رامهرمز احداث شده و تحت پوشش هلدینگ شرکت فارس خوزستان و سیمان تامین شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) می باشد.

عملیات ساخت کارخانه در سال 1372آغاز شد و فاز اول آن با ظرفیت روزانه 3000تن کلینکر در اسفندماه سال 1376 به تولید رسید و فاز دوم نیز با ظرفیت روزانه 5000تن کلینکر در دی ماه سال 1388 مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

 

نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها