چهارشنبه، 16 تیر 1400 11:25 کد خبر : 14000416001
دورنمای قیمت نفت پس از شکست مذاکرات اوپک پلاس
نویسنده خبر :امین روانان
عضا اوپک پلاس در مذاکراتی که در روز پنجشنبه آغاز شد زیر سایه اختلاف نظر عربستان سعودی و امارات متحده عربی در تعیین سهمیه تولید نفت ناکام ماندند؛ این در حالی است که در سوی دیگر اعضای اوپک مذاکرات خود را از روز دوشنبه از سر گرفته‌اند.
افزایش قیمت نفت رکورد سه ساله را شکست/نفت صد دلاری می‌شود؟

رهیافت جنوب "وپک پلاس که در سال گذشته در پی افت بی سابقه قیمت نفت تصمیم به کاهش تولید گرفته بود از اوایل ماه آگوست در حال افزایش تقریبی ۴۰۰ هزار بشکه ای تولید روزانه است؛ اوپک پلاس در نظر داشته است که حجم تولید را تا اوایل سال ۲۰۲۲ پایین نگهدارد که با مخالفت امارات متحده عربی مواجه شد.

با افزایش تقاضا برای نفت کشورهای بزرگ تولید کننده این طلای سیاه مانند امارات متحده عربی و عراق میخواهند مطمئن شوند که فرصت فروش بیشتر نفت را از دست نمی دهند و حال انسجام اوپک پلاس با افزایش تقاضا برای نفت و افزایش قیمت آن تحت آزمایش قرار گرفته است.

 حالادن برویلت، وزیر انرژی سابق آمریکا می‌گوید قیمت نفت خام بعد از به نتیجه نرسیدن مذاکرات اوپک پلاس به راحتی می‌تواند تا ۱۰۰ دلار بالا برود. قیمت هر بشکه نفت پایه برنت روز سه‌شنبه و در پی شکست سومین دور از مذاکرات بیست و سه عضو کارتل نفتی اوپک پلاس برای افزایش عرضه نفت از ماه اوت به بالاترین سطح از اکتبر ۲۰۱۸ رسید.به این ترتیب قیمت نفت در بالاترین میزان در سه سال گذشته ایستاد.

سهیل مزروعی، وزیر انرژی امارات اخیرا اعلام کرده است خواستار افزایش پایه سهمیه تولید از ۳.۱۷ میلیون بشکه کنونی به ۳.۸ میلیون بشکه در روز است و در مقابل عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان سعودی از امارات متحده عربی به دلیل مواضع مخالف آن با توافقی که روسیه و عربستان برای افزایش تولید نفت از اوت تا دسامبر مطرح کردند به شدت انتقاد کرده است.

بالا گرفتن تنش میان تولیدکنندگان نامدار نفت در دنیا به زعم کارشناسان به نفع بازار نفت نخواهد بود؛ هلیما کرافت، رئیس RBC در یادداشتی گفته است که بازگشت بی نظم این تولید می تواند به افزایش قیمت نفت خاتمه دهد و از سوی دیگر عدم توافق گروه در افزایش تولید در روزهای آینده ممکن است قیمت نفت را حتی به بشکه ای صد دلار برساند.

این روزها اختلافات امارات متحده عربی با اعضا اوپک بسیار نگران کننده شده است؛ امارات متحده عربی آرزوهای بزرگی برای افزایش تولید نفت و گسترش صنعت خود دارد که برای چندین ماه جاه طلبی های این غول نفتی در برابر محدودیت های تولید تحت هدایت عربستان سعودی قرار گرفته است.

اتحاد در تیررس افزایش قیمت نفت

تحلیلگران بر این باورند که امارات متحده عربی گمان می کند که حق آنها در اوپک پلاس در حال پایمال شدن است؛ آمریتا سن، رئیس Energy Aspects، یک شرکت تحقیقاتی در حوزه نفت در این خصوص گفته است که امارات متحده عربی کاملاً روشن کرده است که هدفش افزایش تولید است و به نوعی تصور می کند که هیچ کس در این کارتل بین المللی به وی گوش نمی دهد.

گفتنی است که امارات متحده عربی کشوری در حاشیه خلیج فارس که نفت آن تقریبا به طور کامل توسط ابوظبی تولید می شود بیش از سایر تولیدکنندگان اوپک پلاس _ کاهش نزدیک به یک سوم ظرفیت خود _ کاهش تولید را تجربه کرده است و  ضربه بزرگتری را متحمل شده است.

فشار آمریکا برای به سرانجام رسیدن توافقات

مصرف کنندگان بزرگ به شکست مذاکرات اوپک پلاس توجه نشان دادند و در عرض چند ساعت دولت آمریکا از این گروه خواست راه حلی برای رسیدن به توافق و افزایش تولید پیدا کند. سخنگوی کاخ سفید اظهار کرد: آمریکا به دقت مذاکرات اوپک پلاس و تاثیر آن بر احیای اقتصادی را زیر نظر دارد. مقامات دولتی با پایتخت‌های مربوطه در تماس بوده تا از آنها بخواهند راهکاری پیدا کنند که اجازه دهد افزایش تولید پیشنهاد شده صورت بگیرد. در  این راستا آمریکایی‌ها ممکن است متحدانی در داخل گروه پیدا کنند.

 

برچسب ها :
نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها