سه شنبه، 25 خرداد 1400 13:56 کد خبر : 14000325001
به گزارش رهیافت جنوب
نویسنده خبر :امین روانان
استفاده شهرداری ماهشهر از تکنیک *قراردادهای BOT

رهیافت جنوب؛ به قلم ایوب عسکری؛ رشد بی رویه توسعه شهرنشینی،به‌ویژه افزایش جمعیت در شهرها و کلان شهرها مشکلات بسیاری بر جای گذاشته که حل آن از عهده ی مدیریت سنتی خارج است و مشارکت همه شهروندان را در اداره ی امور شهری طلب میکند.
بر همین اساس شهرداری ها می کوشند تا با بررسی رویکردهای بخش خصوصی بستر مناسبی را برای جذب سرمایه و انجام پروژه های زیر ساختی فراهم سازند.
از آنجا که درآمدهای حاصل از مالیات های محلی مانند عوارض شهرداری و بودجه دولتی هزینه های شهرداری را پوشش نمی دهد بنابراین حرکت به سمت ایجاد *درآمد پایدار* برای شهرداری امری ضروری است.
یکی از راه های ایجاد درآمد پایدار  استفاده از قراردادهای تحت عنوان BOT(ساخت-بهره وری-انتقال) میباشد.
در این نوع قرارداد شرکت بخش خصوصی متعهد میشود سرمایه‌گذاری لازم برای انجام یک پروژه ی زیر ساختی را انجام داده،سپس به مدت محدودی از آن استفاده نماید.
بنابراین شناسایی تامین مالی از طریق سرمایه گذاری BOT در طرح‌های توسعه شهری از مهمترین راه حل هایی است که امروزه برای انجام پروژه های زیر ساختی استفاده میشود.
بررسی های نگارنده نشان می دهد استفاده از قراداد BOT نه تنها توانسته بر کیفیت زندگی،توسعه گردشگری و‌توسعه رفاهی شهرهایی همچون مشهد،تهران،شیراز و تبریز تاثیر مثبت داشته باشد بلکه توانسته بر سایر بخش ها اعم از اقتصاد مردم و خدمات نیز تاثیر گذار باشد.
مسئله ای که میتواند در استان *خوزستان* مورد استقبال قرار گیرد.
*به عقیده نگارنده از مهمترین دلایل عدم‌توسعه شهری و مشکلات شهرداری ها پیش از مدیریت شهری و انسانی،ضعف سیستماتیک شهرداری ها و بخش خصوصی در جذب سرمایه از سوی سرمایه گذاران  و ورود آنها به بخش خدمات شهری بوده است.*
#ماهشهر
#توسعه شهری

برچسب ها :
نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها