شنبه، 22 خرداد 1400 21:57 کد خبر : 14000322004
به گزارش رهیافت جنوب
نویسنده خبر :امین روانان
کاندیدای ششمین دوره شورای اسلامی شهر یاسوج
پایتخت طبیعت ایران نامی پرآوازه و تعبیر واقعیت است

رهیافت جنوب؛  به قلم مهندس علی اکبر اسدی این نام و نماد حک شده بر پیشانی یاسوج، برآمده از واقعیات طبیعی، ظرفیت های زیست محیطی و آب و هوای کم نظیر و بلکه بی نظیر جغرافیای منحصر به فرد یاسوج است اما آیا بهره برداری شایسته و برنامه ریزی متناسبی برای استفاده از این ظرفیت گسترده انجام شده است؟

 آیا در شهری که به تأکید صاحبنظران، حتی برای ایجاد اشتغال و درآمد و فعالیت های اقتصادی نیز تمرکز بر پتانسیل گردشگری بر احداث پتروشیمی و پالایشگاه و امثالهم ارجحیت دارد، برنامه ای برای تأمین رضایت گردشگران و حتی خوشایند مسافران عبوری تدوین و اجرایی شده است؟

واقعیت این است که ما در بهترین حالت اگر متهم به دفع گردشگر نباشیم، متهم به انفعالیم و اقدام جاذبی برای احیای ظرفیت گردشگری انجام نداده ایم.

 ما سرمایه گذاری قریب هزار میلیاردی وزارت نفت در پارک جنگلی را به بهانه حفظ حقوق مردم پس زدیم اما آیا اقدام جایگزین و استفاده بهینه ای از این فضا داشته ایم الا اینکه آن را نقطه ثقل بزهکاری و ناامنی و تولید وحشت کرده ایم؟، آیا سرمایه گذاری صنعت نفت در پارک جنگلی و متعاقبا افزایش پروازها، توسعه راهها، افزایش ورودی گردشگران و تبادلات فرهنگی، برگزاری همایش ها و سمینارها با حضور مدیران ارشد کشوری در این مکان و خروج استان از بحران صعب العبوری و تأسف گمنامی، مغایرتی با حقوق و منفعت مردم و توسعه و تعالی این شهر داشت؟؟

 آیا در پارک ساحلی و آبشار یاسوج که شاخص ترین اماکن تجمع گردشگران و شهروندان یاسوج هستند و پارک جنگلی که می توانست یکی دیگر از این مکان ها باشد، توانسته ایم آنگونه که باید مدیریت و ایجاد زیرساخت کنیم؟ آیا شهر یاسوج بجز آب و هوا و پوشش جنگلی خدادادی ملزومات گردشگری قابل ذکر و تخصصی دیگری که با تدبیر مسئولین شهری ایجاد شده باشد دارد؟؟

 ابتدایی ترین و منسوخ ترین تجهیزات شهر بازی را در پارک ساحلی مستقر کرده ایم در صورتی که می توانستیم بزرگترین پارک های آبی و دیگر تجهیزات جاذب را داشته باشیم و رقم قابل توجهی از درآمد پایدار شهرداری و اقتصاد شهروندان را تنها از طریق پارک های ساحلی و جنگلی تعریف کنیم.

 لذا اگر شهرداری یاسوج معضل درآمد پایدار دارد؛ اگر در حقوق نیروهای خدماتی آن معوقات چندین ماهه دارد؛ اگر میانگین فاصله دست اندازها و چاله های خیابانی آن به پنج متر نمی رسد و هزینه سالی یکبار ترمیم و رنگ آمیزی جداول و خط کشی خیابان ها را در توان درآمدی خود نمی بیند، چاره ای جز تمرکز بر ظرفیت گردشگری و زیباسازی شهر ندارد؛ چرا که ساخت و اداره شهری در شأن شهروندان و متناسب با عنوان پایتخت طبیعت ایران، صرفا با دل بستن به کمیسون ماده 100 و جریمه شهروندان شعاری است که هرگز محقق نخواهد شد...

علی اکبر اسدی
کاندیدای ششمین دوره شورای اسلامی شهر یاسوج

نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها