شنبه، 22 خرداد 1400 17:36 کد خبر : 14000322003
در خطبه های نماز جمعه شهر لیکک عنوان شد:
نویسنده خبر :سیروس بزمی
اتحاد ما این نیست که به یک نفر رای دهیم بلکه اتحاد ما این است که همه رای دهیم/ با تهمت و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند/ مدیدن خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام بر ندارید

به گزارش پایگاه خبری رهیافت جنوب، نماز جمعه این هفته شهر لیکک به امامت حجت الاسلام افروغی امام جمعه ی این شهر برگزار گردید.
وی گفت: خداوند انسان را خلیفه خود بر روی زمین قرار داده است اما نباید مغرور شد، خلیفه الهی بودن در واقع یک پتانسیل است که خداوند در اختیار ما قرار داده که باید آنرا محقق کنیم کما اینکه کسانی از این ظرفیت استفاده کردند و به مقام خلیفه الهی رسیدند. در بحث امر به معروف و نهی از منکر داریم که آنان جانشینان بر روی زمین هستند و زمین را به ارث می برند.

حجت الاسلام افروغی با تبریک میلاد باسعادت حضرت معصومه سلام الله علیها به همه خواهران به همه بانوان به خصوص به همه دختران که این روز به نام آنها نامگذاری شده است گفت: روایات متعدد در شان و فضیلت دختر اورده شده، خداوند می فرماید پسران نعمتند و دختران حسنه و نیکی هستند. به خاطر پسران در عالم اخرت از انسان پرسش می شود ولی در مورد به پدر و مادرشان ثواب می رسد هر کس دختر دارد به آن ثواب می رسد. در روایتی از رسول اکرم محمد مصطفی اورده شده، هر کس سرپرستی سه دختر را به عهده دارد خدا بهشت را بر او واجب کرده است. در روایت دیگری شبیه به همین از امام رضا علیه سلام داریم که می فرماید هر کسی دو دختر و حتی یک دختر دارد بهشت بر او واجب است. پیامبر فرمودند :دختران پوشیده خوب دخترانی هستند ما گاهی می بینیم والدین دخترانی دارند که بالغ هستند ولی پوششان ضعیف است کم حجاب هستند.

وی افزود: در همین بازار لیکک می بینیم دختری همراه پدر یا مادرش به بازار امده اما پوشش مناسبی ندارد، حال من از شما می پرسم اون نوجوان یا اون جوانی که در این دوران بواسطه نیازهایی که دارد مرتکب گناه می شود این گناه به گردن چه کسانی است؟؟!! بله دختر شما گناهکار است اما بخشی از این گناه بر گردن شما والدین است شما که دخترتان را در مسیر درست هدایت نکردید تذکر ندادید.
پیامبر می فرماید دختران پوشیده و محجبه خوب دخترانی هستند هر کس یکی از این دختران را داشته باشد خداوند در روز قیامت آن دختر را برای او پوشش و حجابی در برابر اتش جهنم قرار می دهد. هر کس دوتا از این دختران داشته باشد خداوند والدین را به واسطه این دختران به بهشت می برد.پس هم والدین باید دقت کنند و هم خود دختران باید دقت کنند. روایت های متعدد داریم که اگر مسافرت رفتید وقتی برگشتید هدیه اصلییتان را برای دخترتان بیاورید، محبت و در اغوش گرفتنتان صرفا برای پسر نباشد بلکه باید برای دختر بیشتر هم باشد. اگر به بازار رفتید و پول کم اوردید برای پسر کمتر خرید کنید اما برای دخترتان بیشتر بگذارید. چون فرمودند خیلی از بلاها به خاطر این دختر از شما دور می شود. البته دختری که با ان اوصافی که گفتم دختر پوشیده و متدین.

حجت الاسلام افروغی گفت: معرفتی که ما می دانیم دختر امام موسی کاظم(ع) برای برادری و ولایت پذیری او به این سفر آمد باید ما از آن درس بگیریم و سعی کنیم به این معرفت برسیم که همواره ولایت پذیر باشیم حتی جانمان را در این راه بدهیم چون دهه کرامت هست و اهل بیت طهارت و عصمت همه با کرامت بودند . یکی دو تا تذکر در مورد این واژه کرامت بدهم وَ لَقَد کَرَمنا بنی آدَم  در سوره اسراء را بارها شنیدیدم اما این کرامت چطور بدست می آید، حضرت علی (ع) می فرمایند لا .... کرامت و تقوا، هیچ بزرگواری و کرامتی مانند تقوا نیست یا امیرالمونین چند نشانه از کرامت انسان را بیان می فرمایند ؛ آدم هایی که خوش خلق هستند،عصبانی نمی شوند (عصبانیت را کنترل می کنند ) از بدی های دیگران چشم می پوشند، فریاد نمی زنند، اشاعه فحشا و بعضی از گناهان از خود گناهکار عذاب خیلی بیشتر است، مثال اینکه کسی زنا کند آنکه آن را افشا می کند از خود زنا کار گناهکارتر هست . آن شاید فرصت جبران داشته باشد اما آن کسی که آن را افشا کرده خیر. حتی این مورد در سطح ملی هم دلالت می کند فرد آبروی نظام را می برد نظام خیلی خوبی هایی دارد اما فرد حالا به خاطر دو رای فقط بدی ها را بیان می کند. پس کرامت به تقوا هست.

امام جمعه شهر لیکک ادامه داد: امیرالمونین علی علیه السلام می فرماید، اعتماد، اتحاد، کرامت باید در امتم باشد  اگر انشقاق بین آنها بیفتد خداوند متعال لباس کرامت را از تن انها در می اورد و به تن انها لباس ذلت می پوشاند مردم عزیز درست است که همه ما اختلاف نظرهایی داریم اما باید متحد باشیم اتحاد ما این نیست که به یک کاندید رای دهیم اتحاد ما این است که همه ما رای 

حجت الاسلام افروغی در مورد انتخابات گفت: الان که فضا، فضای انتخابات است سخنان مقام معظم رهبری در مورد انتخابات و این موقعیت حساس ان شاالله راهنمای همه ما باشد، مقام معظم رهبری فرمودند: حضور مردم در انتخابات یک وظیفه شرعی است فکر نکنید. در واقع مسئله مهم جمهوریت و اسلامیت است که باید حفظ شود. پیامبر فرمودند: کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته، راع و رعیت و رعایت از یک ریشه اند. رعیت بدر فرهنگ اسلامی به معنی رعیت نیست بلکه به معنی مراعات کردن است. رعیت یعنی کسی که باید احوالش مراعات شود، برخلاف آنچه در نظام پادشاهی و استکباری که رعیت به معنی در خدمت عده ای بودن است. امام جماعت راع است. پدر خانواده راع است به این معنی که باید مراعات زن و فرزندانش را بکند. از این منظر همه ما راع هستیم. بر طبق این حدیث کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته 
در رای شما باید مراعاتهایی باشد، مراعات حقوق نیم میلیارد آدم در رای شماست.

وی در همین رابطه گفت: همین برگه رای که در دست ماست به نحوی حقوق ۵۰۰ میلیون نفر زیر دست ماست باید با وجدان بیدار انتخاب کنیم. باید بدانیم به چه کسی رای بدیم چه کسی را مسئول سرنوشت ۵۰۰ میلیون نفر می کنیم . ان شالله که با تحقیق درست مشاهده مناظرات و گفتگوی نامزدها فرد اصلح دلسوز و کارامد در حل مشکلات مردم را انتخاب کنیم باید دقت شود هم جمهوریت مهم است و هم اسلامیت هر دوی اینها بدون هم بی معنا خواهند بود و هر کدام لازم و ملزوم دیگری است. یک وقتی ما در دوره های قبل شاهد این بودیم که به مسئله جمهوریت که شامل استقلال آزادی و جمهوری است پرداخته می شد ولی به مسئله اسلامیت در حداقل آن توجه می شد حقیقتٲ این حرکت از طرف مسئول بالارتبه کشور یک خیانت است. عده ای هم بر اسلامیت تاکید صرف دارند و حضور و مشارکت مردم را نمی خواهند که البته این حرف و خواسته اسلام اصل نیست این اتفاقا تحجر است، واپسگرایی است، همان افکار داعشی است که مردم را نادیده می گیرد. اسلام منهای مردم ممکن نیست اسلام برای مردم است پس حضور مردم و رای مردم مهم است.
امام جمعه شهر لیکک گفت: در وضعیت فعلی تمام تلاش بیگانگان و دشمنان این مرز و بوم تحریک و تشویق مردم به شرکت نکردن در انتخابات است. مشکلات مردم را بولد می کنند و نظام را مقصر جلوه می دهند، نمی گویند مشکل از بی کفایتی فلان مدیر است، مشکل از عملکرد نادرست دولت است بلکه می گویند نظام مشکل دارد، نظام ناکارامد است. با تهمت سانسور و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند. البته ما در دوره هایی شاهد بودیم که مردم به خاطر تورم زیاد یه مقداری از انتخابات دور شدند و کاهش مشارکت داشتیم اما در دوره هایی که کاندیدا با شعار انقلابی گفتمان انقلابی به صحنه امدند مشارکت بالا رفت. اما وظیفه امروز ما چیست؟ همه ما از قشری که هستیم وظیفه داریم مردم را تشویق به امدن پای صندوق رای کنیم با صحبت استدلال و روی خوش مشارکت را تبلیغ کنیم.

وی در تلنگری به نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: نامزدهای شورای اسلامی شهر و روستا شما که نان این نظام را میخورید به نام این نظام فرصت خدمت پیدا کردید اولین وظیفتان حفظ نظام است، تبلیغ نظام است، دفاع از نظام است، مدیون خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام برندارید. شما فکر می کنید رای ندادن اعتراض است، این اعتراض نیست بلکه بی تفاوتی است، بی عملی در رفع مشکلات موجود است. درست است تعدادی از مسئولین کارهای خطایی کردند، کاستی هایی هست، معیشت مردم خوب نیست، اما همه باید بدانیم اساس نظام اساس حکمرانی اسلامی نباید خدشه ای بهش وارد شود.کاندیدهای شهر و روستا باید در سخنرانیهایشان ابتدا مردم را تشویق با رای به نظام جمهوری اسلامی کنند و سپس به دنبال رای گرفتن برای خود باشند.

وی افزود: اما شیوه تبلیغ افراد برای رٲی آوردنشان نباید به دور از اخلاق باشد، اخلاق را همه باید رعایت کنند اگر نامزدی مثلا در مناظرات اشتباهی داشت، حرف نابجایی زد، این را نباید برجسته کرد، جامعه نیاز به آرامش دارد، تنش در شرایطی که مشکلات معیشتی هست، خوب نیست. باید ارزشها معرفی شود و نامزدها برنامه هایشان برای رفع مشکلات مردم و جامعه را بیان نمایند. وظیفه کاندیدهای ریاست جمهوری این است که روایت صحیحی از عملکرد نظام ارائه دهند، ما البته حق نداریم که از کسی و یا حزبی از این تریبون دفاع کنیم، بلکه فقط می توانیم تذکراتی دهیم، روحانیت باید از اخلاق در جامعه صیانت کند باید نقد کند تذکر دهد. از گذشته هم بوده  است که کاندیدی مشکلات مردم را به طور غیرواقعی بیان می نمود مثلا میبینیم طرف مسکل کشور را فقط در اینترنت فضای مجازی پیامرسان میبیند و شعارهای در جهت بهره برداری از احساسات مردم می دهد و در واقع سواستفاده می کند از مردم . چه کسی می گوید اینترنت اشکالی دارد آیا اینکه بخواهیم فضای مجازی اخلاقی تر شود این بد است. اینکه می گفتند فلانی دیوار می کشد آیا این حرف واقعی است . دانشگاهها دختر و پسر از همه جدا می شوند اصلا مگر مشکل این کشور این است که دانشگاه مختلط باشد. در همین دوره دیدیم حتی نام آوردن از خواننده ای به ابزار انتخاباتی بدل شد. آیا اینها مشکلات واقعی ماست.

حجت الاسلام افروغی در پایان خطبه ها گفت: چند اشکال در همین مناظرات از طرف همه کاندیدا اتفاق افتاد. 
۱-   وظیفه رئیس جمهور نیست وارد مسائل جزئی شود جزئیاتی که مردم خوششان بیاید و صرفا یک ترفند تبلیغاتی است. 
۲- نگاه تک بعدی نامزدها به مسائل کشور. بعضیها عنوان می کنند نگاه باید اقتصادی صرف باشد من از شما می پرسم آیا کشور را می توان فقط با نگاه امنیتی صرف ،اقتصادی صرف اداره کرد؟ اصلا ممکن نیست، فروپاشی اتفاق می افتد همه مشکلات در همه ابعاد باید مورد توجه قرار بگیرد باید برایش برنامه داشت البته که مسئله اقتصاد خیلی مهم است
۳- ایا در یک بیمارستان بهترین و کارامدترین مدیر صرفا یک پزشک متخصص است.
مقام معظم رهبری در صحبتهایشان فرمودند من دیپلمات نیستم این معنیش چیست آیا معنیش این است که از سیاست سر در نمی آورم؟ خیر. او خود بزرگترین سیاستمدار دنیاست این را نه تنها ما دوست دارنش می گوییم بلکه همه مخالفان همه دشمنان به آن اذعان دارند.
این جمله معنیش این است من نمیخواهم نظام صرفا با نگاه سیاسی اداره شود من امنیت را میبینم من فرهنگ مردم را میبینم معیشت مردم را میبینم من نظامی نیستم من دیپلمات نیستم به این معناست .نگاه باید همه جانبه باشد همه مولفه های قدرت و مدیریت باید به کار گرفته شوند.پس اگر نامزدی فقط در یک حوزه حرف بزند اون رئیس جمهور موفقی نیست. رئیس جمهور باید در همه زمینه ها برنامه داشته باشد.ان شاالله همه مانند یک تیم منسجم عمل کنیم به همه کاندیداهای شهر و روستا می گویم تا می توانیم باید گل بزنیم ضربه بزنیم همه اینها با حضور حداکثری محقق می شود ملت ایران مرد و زن بدانید شرکت شما در انتخابات جبرانی و انتقامی از خون آن شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی است.بیایید همه شریک در این انتقام باشیم.

اتحاد ما این نیست که به یک نفر رای دهیم بلکه اتحاد ما این است که همه رای دهیم/ با تهمت و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند/ مدیدن خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام بر ندارید اتحاد ما این نیست که به یک نفر رای دهیم بلکه اتحاد ما این است که همه رای دهیم/ با تهمت و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند/ مدیدن خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام بر ندارید اتحاد ما این نیست که به یک نفر رای دهیم بلکه اتحاد ما این است که همه رای دهیم/ با تهمت و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند/ مدیدن خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام بر ندارید اتحاد ما این نیست که به یک نفر رای دهیم بلکه اتحاد ما این است که همه رای دهیم/ با تهمت و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند/ مدیدن خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام بر ندارید اتحاد ما این نیست که به یک نفر رای دهیم بلکه اتحاد ما این است که همه رای دهیم/ با تهمت و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند/ مدیدن خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام بر ندارید اتحاد ما این نیست که به یک نفر رای دهیم بلکه اتحاد ما این است که همه رای دهیم/ با تهمت و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند/ مدیدن خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام بر ندارید اتحاد ما این نیست که به یک نفر رای دهیم بلکه اتحاد ما این است که همه رای دهیم/ با تهمت و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند/ مدیدن خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام بر ندارید اتحاد ما این نیست که به یک نفر رای دهیم بلکه اتحاد ما این است که همه رای دهیم/ با تهمت و دروغ رفع مشکل مردم را در تحریم انتخابات عنوان می کنند/ مدیدن خون شهدا خواهید بود اگر در جهت حفظ نظام گام بر ندارید

نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها