دوشنبه، 15 دی 1399 08:58 کد خبر : 13991015001
به گزارش رهیافت جنوب
نویسنده خبر :امین روانان
مدیران کارخانه سیمان مارگون در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌گویند، خطر تعطیلی این کارخانه را که با جذب سرمایه خارجی پا گرفته، تهدید می‌کند و این واحد صنعتی برای ادامه حیات نیازمند حمایت مسئولان است.
کارخانه سیمان مارگون نیازمند حمایت برای ادامه حیات

به گزارش رهیافت جنوب ، کارخانه سیمان مارگون بزرگترین واحد صنعتی کهگیلویه و بویراحمد و یکی از طرحهای ملی در بخش سیمان است.

این کارخانه تاکنون پیامدهای مثبت زیادی همچون خروج منطقه از محرومیت و بن بست اقتصادی، ایجاد فرصت‌های شغلی و اقتصادی، جلوگیری از مهاجرت روستاییان، صادرات سیمان و ارزآوری برای منطقه به همراه داشته است.

ساخت این کارخانه 10 سال پیش و با چهار هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و مشارکت سرمایه گذار خارجی در شهرستان محروم مارگون آغاز شد و ظرف مدت پنج سال به بهره برداری رسید.

ساخت این کارخانه الگوی موفقی از جذب سرمایه گذاری خارجی برای کمک به توسعه یک استان محروم به شمار می رود اما این روزها زمزمه‌هایی از احتمال تعطیلی آن به گوش می رسد؛ پایین بودن قیمت محصول، پرهزینه بودن تولید و مشکلات حمل و نقل از جمله موضوعاتی است که این واحد صنعتی با آن روبروست.

کیوان سلیمی مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گستر هلال خاورمیانه «سیمان مارگون» در این زمینه می گوید: قیمت سیمان یک تهدید اساسی است که کل این صنعت را در بر گرفته و نیاز به چاره جویی مسوولان است.

وی با بیان اینکه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نرخ هر تن سیمان فله‌ای را ۲۳۹ هزار تومان و قیمت سیمان پاکتی را شناور و تحت تأثیر صنایع پتروشیمی دانست و افزود: از ابتدای امسال قیمت هر پاکت سیمان یک هزار و ۱۰۰ تومان بود که هم اینک به ۳۴۰۰ تومان رسیده یعنی قیمت هر پاکت سیمان سه برابر افزایش پیدا کرده است.

سلیمی بیان کرد: در آخرین رایزنی های صنعت سیمان با سازمان حمایت از مصرف کنندگان داشته اند آن ها قبول کرده اند که افزایش قیمت پاکت را در افزایش قیمت سیمان لحاظ کنند.

مدیرعامل شرکت سیمان مارگون معتقد است که افزایش قیمت پاکت به هیچ وجه افزایش قیمت سیمان محسوب نمی شود.

صنعت پر هزینه سیمان  

سلیمی ادامه داد: از سوی دیگر هزینه های مالی کارخانه سیمان مارگون کمر شکن است و در مجموع صنعت سیمان صنعتی پرهزینه و پر مشقت است.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گستر هلال خاورمیانه گفت: به عنوان نمونه هزینه برق مصرفی این کارخانه حدود یک میلیارد تومان است و هزینه گاز آن تا ۷۰۰ میلیون هم می رسد و این روند کمر شکن است و این هزینه های زیاد بازنگری قیمت فروش سیمان را اجتناب ناپذیر کرده است.

وی افزود: شاهد افزایش قیمت کالاهای مختلف در بازار هستیم اما متاسفانه برای افزایش قیمت سیمان فکری نشده است و این موضوع کارخانه را با چالش عدم تعادل هزینه و درآمد روبرو کرده است.

وی تاکید کرد: در تامین قطعات یدکی داخلی و خارجی کارخانه سیمان به شدت تحت فشار هستیم و قیمت انها لحظه ای تغییر می کند.برای تامین قطعات خارجی مشکل بیشتر است  علاوه بر وجود مشکل در نقل و انتقال پول ، هزینه بیشتری نیاز دارد.

حمل و نقل؛ چالش بزرگ کارخانه سیمان مارگون 

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گستر هلال خاورمیانه «سیمان مارگون» گفت: چالش بزرگ دیگر کارخانه سیمان مارگون به غیر از مسائل مالی موضوع حمل و نقل سیمان است.

وی تاکید کرد که یکی از ضروریات کارخانه سیمان مارگون، سیستم حمل و نقل است و نبود سیستم حمل و نقل استان سیمان مارگون را با مشکل مواجه کرده و سیستم حمل و نقل استان ظرفیت لازم برای پشتیبانی سیمان مارگون را هم ندارد.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گستر هلال خاورمیانه ابراز داشت: این کارخانه روزانه به حداقل ۱۲۰ تا ۱۵۰ دستگاه کامیون نیاز دارد تا تولیدات خود را متناسب با نیاز بازار عرضه کند.

وی عنوان کرد: زیرساخت اساسی که استان در آن ضعف دارد یعنی بخش حمل و نقل ،  هم اینک گریبان گیر این کارخانه شده است و ۸۰ درصد محصولات این کارخانه توسط کامیون های استان های همجوار جابه جا می شود.

سلیمی ابراز داشت: عمده مشکل کارخانه کمبود کامیون در استان است و بنا بر این شرایط کارخانه مجبور شده که بخش زیادی از نقدینگی جریان تولید را در حوزه حمل و نقل هزینه کند که بتواند دوام داشته باشد.

«البته کارخانه سیمان مارگون تاکنون توانسته تاکنون ۳۲ دستگاه کامیون ویژه حمل سیمان خریداری کند که بشدت در این زمینه با کمبود رو به رو است. چنانچه زیرساخت های حمل و نقل منطقه قابل اتکا باشد کارخانه توانایی دارد که ۱۰۰ درصد محصول خود را صادر کند.»

سلیمی تصریح کرد: تقاضای مشتریان برای تحویل محصولات صادراتی معادل ۱۰۰ درصد تولید کارخانه است اما به علت ضعف حمل و نقل این مهم محقق نمی شود.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گستر هلال خاورمیانه گفت: محصولات این کارخانه از گمرک استان بوشهر صادر می شود که امیدواریم با فراهم شدن زیرساخت ها در کهگیلویه و بویراحمد، محصولات صادراتی به نام همین استان ثبت شود.

حرکت در مدار تحقق جهش تولید 

باوجود مشکلات موجود ،کارخانه سیمان مارگون با بسیج امکانات تلاش کرده است بیشترین تولید را داشته باشد و ضمن پاسخگویی به نیاز منطقه زمینه صادرات را فراهم کند و به عبارتی در مدار تحقق جهش تولید حرکت کند.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گستر هلال خاورمیانه «سیمان مارگون» گفت: هدف این کارخانه امسال ، رسیدن و سوق دادن فعالیت ها به ظرفیت اسمی بوده است.

کیوان سلیمی افزود: این هدف در راستای تحقق شعار سال جهش تولید صورت گرفت و امسال نسبت به سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد ظرفیت تولید افزایش پیدا کرده است. 

وی تاکید کرد: این کار با صرف هزینه هایی صورت گرفت و در راستای سیاست بنیادین جهش تولید این قدم های مهم برداشته شد.

مدیرعامل شرکت سیمان مارگون تصریح کرد: کارخانه سیمان مارگون حدود سه سال بوده که در حال بهره برداری است . این کارخانه با ظرفیت اسمی یک میلیون تن در سال راه اندازی شد اما به دلایل فنی و غیر فنی به ظرفیت اسمی دست پیدا نکرده است.

وی تاکید کرد: حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد ظرفیت اسمی کارخانه در حال تولید است و به همین میزان هم از ظرفیت فروش فاصله وجود دارد. بدین معنی که به ۱۰۰ درصد اسمی ظرفیت فروش نتوانسته ایم برسیم و در حدود همان ۷۵ درصد ظرفیت تحویل و فروش وجود دارد.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گستر هلال خاورمیانه بیان کرد: این کارخانه در سال سوم احداث توانسته است از ظرفیت ۷۵ درصد به حدود ۸۰ درصد برسد. علت این موضوع جغرافیای محل کارخانه است که به علت بارندگی و رطوبت نسبتا زیاد مواد خام خط تولید را از رسیدن به ظرفیت اسمی باز داشته است.تلاش می شود که تا پایان سال این میزان به بیش از ۸۰ درصد رسانده شود.

افزایش میزان صادرات سیمان

سلیمی ابراز داشت: بخش صادرات این کارخانه از ابتدای سال ۹۶ از زمان راه اندازی فعال شد و در کمتر از یک ماه بعد از بهره برداری این کارخانه توانست وارد بازارهای صادراتی شود. در کمتر از ۶ ماه ابتدای سال ۹۶ حدود ۱۰۰ هزار تن از محصولات کارخانه به خارج از کشور صادر شد.

وی گفت: سالانه میزان صادرات سیمان کارخانه افزایش یافت بطوری که در سال ۹۷ ، ۲۱۰ هزار تن و سال ۹۸ حدود ۲۶۲ هزار تن سیمان صادر شد.

مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گستر هلال خاورمیانه گفت: در ۹ ماهه امسال ۲۶۲ هزار تن سیمان صادر شده ( معادل کل سال ۹۸) و امید است از خط ۳۰۰ هزار تن عبور کند.

سلیمی تصریح کرد: امسال در راستای تحقق جهش تولید و توسعه بازار در کارخانه سیمان مارگون مطلوب کار شده است و با برداشتن موانع هم تولید افزایش یافته و در این ۹ ماه به اندازه سال ۹۸ صادرات داشته است.

حمایت از کارخانه های تولیدی و صنعتی

معاون اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: به عنوان مجموعه دولت آمادگی داریم که مشکلات بخش خصوصی را به صورت ویژه بررسی کنیم و حمایت همه جانبه از بخش خصوصی اولویت حوزه اقتصادی استانداری است.

حشمت الله صمیمی افزود: قیمت گذاری سیمان یک موضوع کشوری است و دبیر انجمن تولید کنندگان سیمان کشور به طور معمول نشست هایی با وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند و چنانچه در بحث نرخ گذاری سیمان مشکلی داشته باشند در ستاد تنظیم بازار قابل طرح و رسیدگی است.

وی ابراز داشت: استان ها دخالتی در قیمت گذاری سیمان  به صورت استانی نخواهد داشت.

معاون اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: کارخانه سیمان مارگون اعلام داشته که به ۶۰ کامیون برای حمل و نقل محصولات این کارخانه نیاز دارد. برآورد هزینه برای تامین این تعداد کامیون ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات بوده که این موضوع از سال گذشته تاکنون در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: این مهم به وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز انعکاس داده شده ‌و همچنان رفع این موضوع در دستور کار مسئولان استانی است.

هم اینک ۳۰۵ نفر در کارخانه سیمان مارگون مشغول به کار هستند و حدود ۵۰ نفر از آن ها مازاد هستند اما روزانه شاهد مراجعه افراد زیادی برای اشتغال جدید هستند.

برچسب ها :
نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها