سه شنبه، 29 بهمن 1398 19:07 کد خبر : 13981129005
نویسنده خبر :سید مصطفی گنجی
پروین دانشور گفت: تغییر نگاه سیاسی به جایگاه زنان برای پاسخ به نیازهای اقتصادی جامعه ضرورت داشته و اجتناب‌ناپذیر است.
پروین دانشور: رعایت "نوبت زنان" راه شکوفایی اقتصاد کهگیلویه بزرگ است

به گزارش رهیافت جنوب از دهدشت، پروین دانشور، نخستین کاندیدای زن حوزه کهگیلویه برای مجلس از عهد قاجار تاکنون است.

او بارها صراحتا اعلام کرده است که سودای اول شدن در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را در سر ندارد اما با جدیت بر آن است تا با جلب آرای آبرومند به گفتمان خود، راهی را نشان دهد که زنان نخبه و در حاشیه مانده کهگیلویه بزرگ، برای مشارکت بیشتر در سرنوشت منطقه ترغیب شوند.

با این وجود متناسب با اقتضائات معیشتی، بسیاری از پرسش‌های حضوری که خانم دانشور با آن روبرو است از جنس اقتصادی هستند.

وی در گفتگو با برخی از مهمانان ستاد انتخاباتی خود درباره راهکار پیشنهادی در حوزه اقتصاد نکته‌ای را مد نظر قرار داد که متناسب با گفتمانی است که آن را «نوبت زنان» می نامد.

تنها کاندیدای زن تاریخ کهگیلویه بزرگ درباره راه حل پیشنهادی جهت تقویت اقتصاد خانواده و توسعه اقتصادی منطقه تصریح کرد: «حقوق زنان یک مطالبه تزئیناتی نیست بلکه ضرورتی است که اتفاقا برای خانواده‌ها و مردم منطقه نان هم می شود! وقتی سخن از نوبت زنان به میان می آید، منظور تنها مطالبه حضور زنان در سیاست نیست.

وی عنوان کرد: زنان کهگیلویه عملا از اقتصاد منطقه نیز کنار گذاشته شده‌اند، عقب‌ماندگی آنچنان است که اساسا بحث استقلال اقتصادی زنان در این منطقه محلی از اعراب ندارد.

کاندیدای زن انتخابات مجلس یازدهم در کهگیلویه بزرگ خاطرنشان کرد: نیمی از جمعیت کهگیلویه کمترین مشارکت در اقتصاد را دارند و حداکثر به عنوان کارگر ساده فعالیت می‌کنند بنابراین نقش چندانی در تولید ثروت و گردش سرمایه ایفا نمی کنند.


پروین دانشور آمار رسمی کشور را به شهادت گرفت و با استناد به نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 کشور ابراز کرد: زنان استان کهگیلویه و بویراحمد در صدر رده‌بندی بیکارترین زنان کشور قرار دارند.


 این داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی توسل به راهکارهایی مانند توسعه مشاغل خانگی را نیز مشروط به تغییر نگاه فرهنگی به جایگاه زنان دانست.

وی گفت: «اگر آنچنانکه در قانون اساسی تاکید می‌شود، در این منطقه به برابری حقوق و فرصت‌ها برای زنان و مردان توجه نشود، حتی موانع ایجاد مشاغل خانگی هم هرگز برطرف نخواهند شد.

 پروین دانشور در پایان خاطرنشان کرد: تغییر نگاه سنتی به جایگاه زنان، برای پاسخ به نیازهای اقتصادی جامعه ما ضرورت دارد و اجتناب ناپذیر است.

پروین دانشور: رعایت

نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها