سه شنبه، 30 مهر 1398 00:06 کد خبر : 13980730001
به گزارش رهیافت جنوب
نویسنده خبر :سیروس بزمی
شایسته سالاری از جمله عواملی است که موجب شکوفایی ، وفاداری و تعهد کارکنان به کار و سازمان می شود.
یادداشتی به قلم دکتر علی سینا رخشنده مند: شایسته سالاری حلقه گم شده نظام اداری استان کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش پایگاه خبری رهیافت جنوب، دکتر علی سینا رخشنده مند عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، یادداشتی به این پایگاه خبری فرستاد که به شرح ذیل است:

_______________________ این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است. (امام خمینی) با عرض تسلیت اربعین حسینی _______________________

شایسته سالاری یک فلسفه و نگرش مدیریتی است که در آن منابع انسانی با توجه به تلاش و توانایی ذاتی شان در جایگاه خود در نظر گرفته می شوند.

از جمله ویژگی های نظام اداری شایسته سالار، می توان به موارد زیر اشاره کرد: ۱- کارایی و اثربخشی دو ویژگی بارز آن باشد. به عبارتی، هر دستگاه اداری، متناسب با وظایفی که به آن محول می شود، طراحی و تعریف شده باشد تا به حداکثر کارایی برسد.

۲- ارتقاء افراد و پست های مدیریتی در آن براساس شایستگی، کفایت و از روی آیین نامه های تعریف شده، انجام شود.

۳- براساس نیازها و ضرورت های اداره جامعه روز بنا شده باشد.

۴- تمامی اجزای آن بر اساس ضوابط عمل کند و نه روابط۔

۵- استخدام و جذب افراد، طبق برنامه استاندارد و باضابطه انجام شود.

۶- سلایق و روحیات شخصی در انجام وظایف تأثیر نگذارد.

۷- فسادپذیر نباشد. ۸- و.... اگر به واقع بنگریم و تعارف را کنار بگذاریم، باید اذعان کرد که تقریبا هیچ یک از اصول فوق در نظام اداری استان کهگیلویه و بویراحمد به درستی دیده نمی شود.

این اذعان، هر چند تلخ است، اما می تواند آغاز علاج نظام اداری بیمار استان ما باشد.

همه مردم، هر چند اصول علمی حاکم بر نظام اداری را ندانند، اما به تجربه و در برخورد عملی، آگاهند که نظام اداری در استان ما، -به رغم تلاش های اعضای آن-، چندان موفق و کارآمد نیست.

در نظام اداری استان ما، افراد شایسته هستند، اما شایسته سالاری به تمامی و به معنای واقعی کلمه، حاکم نیست! ضوابط وجود دارد، اما روابط همچنان نقش آفرین و حتی سرنوشت ساز است. برای تعیین موقعیت ها و تقسیم پست ها، هرچند ضوابط و آیین نامه هایی وجود دارد، اما این ضوابط کماکان «تبصره پذیر» است!

در استان کهگیلویه و بویراحمد، سلایق شخصی و حتی حالات روحی کارمندان، در انجام دادن یا انجام ندادن کاری کاملا اداری، تأثیرگذار است.

ارباب رجوع، به خلاف تبلیغات مرسوم چندان تکریم نمی شود. در نظام اداری ما، آنچه ارزش ندارد، وقت و چه بسا عمر مردم است؛ از رفت و آمدهای غیرضروری که ارباب رجوعان باید داشته باشند تا فرسایش جسم و جان و اعصاب و روح شهروندان، بخشی از مصائب ناکارآمدی نظام اداری استان کهگیلویه و بویراحمد است. از آن جا که منابع انسانی بیشترین نقش را در توسعه ی یک کشور دارند، اگر به درستی در جایگاه متناسب و شایسته خود قرار گیرند و همگام با دیگر اجزای سازمان اداری به صورت هماهنگ به منظور تحقق اهداف نظام اداری هدایت شوند، بدون شک گام مهمی در جهت ایجاد یک نظام اداری پاسخگو، شفاف، قانونمند و مبتنی بر شایسته سالاری برداشته می شود. پیشرفت (به قولی توسعه) از مسیر صنعت نمی‌گذرد، صنعت یکی از میوه‌های پیشرفت و توسعه است، نه مسیر آن. توسعه ی واقعی، تنها از مسیر پیشرفت نیروی انسانی شهر می‌گذرد. خود غرب، برای صنعتی شدنش، ابتدا با ظهور رنسانس، انسان‌هایش را متحول کرد و بعد به تبع آن، صنعتش متحول شد. از این روی به نظر می رسد دانشگاه های ما فقط به آموزش علوم اکتفا کرده اند و از پرورش دانش آموخته متعهد به اصول شهروندی ناتوان بوده اند، چون اغلب کارمندان ما دانش آموختگان دانشگاه ها هستند. شایسته سالاری از جمله عواملی است که موجب شکوفایی ، وفاداری و تعهد کارکنان به کار و سازمان می شود . استقرار شایسته سالاری ، پدیده و فرآیند ساده ای نیست ، بلکه مجموعه ی پیچیده ای از ساز و کار هایی است که طی یک فرآیند بلند مدت و منطقی باید در سازمان استقرار یابد و لازمه ی آن را فراهم آورد. استقرار شایسته سالاری، با شایسته دوستی شروع با شایسته پروری تکامل و با شایسته گزینی تداوم می یابد. *امید آنکه شایسته انتخاب کنیم تا شایسته انتخاب کنند و از این طریق شاهد شایسته سالاری در استانمان باشیم*

برچسب ها :
نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها