یکشنبه، 21 مهر 1398 09:21 کد خبر : 13980721001
به گزارش رهیافت جنوب
نویسنده خبر :سیروس بزمی
عده ای سیاست را علم تدبیر و مصلحت اندیشی و تمشیت امور مردم و پاسداشت مردمداری می دانند.
یادداشتی به قلم دکتر علی سینا رخشنده مند/ علم بهتر است یا سیاست؟؟؟

به گزارش پایگاه خبری رهیافت جنوب، دکتر علی سینا رخشنده مند عضو بنیاد ملی نخبگان ایران یادداشتی به این پایگاه خبری فرستاد که به شرح ذیل است:

 علم بهتر است یا سیاست؟

عده ای سیاست را علم تدبیر و مصلحت اندیشی و تمشیت امور مردم و پاسداشت مردمداری می دانند.

علم و سیاست جدا از یکدیگر نیستند همان طور که دین و سیاست در اسلام از هم جدا و منفک نیست. چنانکه علم در خدمت سیاست قرار بگیرد، توان توجیه همزمان گزاره های متضاد و حتی متناقض را پیدا می کند و ساده ترین و صادقانه ترین راه این است که همه دلسوزان و متولیان سیاست و دانش در زیر یک سقف گرد آمده و همه دیدگاه ها را بررسی علمی و غیر سیاسی کنند و هر آنچه شایسته تر و درست تر است و به علم و عقل سلیم نزدیک تر است، همان را برگزینند و اجرا کنند.

باید از طریق علم به سیاست رسید و با سیاست است که زمینه تعلیم و تعلّم فراهم و تسهیل می‌شود.

تصمیم بزرگ آن است که همه بزرگان در فرایند تصمیم گیری مشارکت کنند.

از همین روی ای کاش زمینه و شرایطی فراهم می شد که -به خاطر مردم و مصلحت و معیشت مردم- همه ی اهل علم و سیاست و مدیریت، اعم از اصول گرا و اصلاح طلب، معتدل و رادیکال، تندرو و کندرو و..... جمع شوند و همه راه های ممکن را به دقت و درایت بسنجند و بهترین و منطقی ترین و سنجیده ترین را برگزینند و صد البته که چنین امری مسلتزم سعه صدر و طبعی بلند است.

طبق سخن مولاالموحدین علی(ع) «طُوبی لِمَن شَغَلَهُ عَیبُهُ عَن عُیوبِ الناس.». (خوشا به حال کسی که توجه به عیبش او را از توجه به عیب های مردم باز دارد) ای کاش هر نهاد، حزب، جناح، قوه، گروه و فردی، همزمان که به نقد "فاصله ی شعار تا عمل" دیگران می پرداخت، نگاهی عالمانه هم به شعارها و افعال خود می انداخت.

چه بسا اگر چنین اتفاق می افتاد، همگان آنقدر اشکالات لازم الاصلاح در خود می دیدند که فرصت پرداختن به نقایص دیگران، کمتر به دست می آمد.

دردستانی کن و درماندهی

تات رسانند به فرماندهی

نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها