جمعه، 17 خرداد 1398 18:58 کد خبر : 13980317006
به گزارش رهیافت جنوب
نویسنده خبر :امین روانان
تاجگردون خطاب به قشقایی‌ها؛ ابزار نشوید / نهایت نقشه من این هست که بخواهم رأی بیاورم/ حرمت قلم را داشته باشید/ 2 هزار میلیارد تومان می دانی چند صفر دارد؟

شست خصوصی تاجگردون با قشقایی‌ها در تالار فرهنگیان شهر دوگنبدان برگزار شد.
تاجگردون در این نشست ضمن سخنرانی خود گفت: آنچه ایل قشقایی توقع دارد، ایل قشقایی 3، 4 میلیون جمعیت در کل کشور دارد، ولی من به قشقایی‌های خاستگاه خودم می‌پردازم. یک واقعیت اجتماعی سیاسی در شهر ما در گذشته، حال ایجاد شده و خدای ناکرده در آینده نیز ممکن است هنوز موجود باشد و مسیر را خدشه دار کند. یک احساس تبعیضی در وجود شما نهفته است. مثلاً این احساس را من نسبت به منطقه زاگرس در کل کشور احساس می‌کنم. ولی در حوزه گچساران، این احساس نهادینه شده است و من فکر نمی‌کردم شکستن آن سخت باشد ولی سخت هست. هم ممارست و تلاش بیشتر می‌خواهد و اجازه بدهید چند کلمه هم از روی گله بگویم «اتحاد بیشتر». 
تاجگردون پس از این به جریانی که یک مدیرکل به دلیل ترک بودن یک مدیر شهرستانی در تکاپوی برکناری وی بود اشاره کرد و گفت با این مدیرکل صحبت کردم و این مدیر که مدیر شایسته‌ای بود به کار خود ادامه داد.
تاجگردون ادامه داد: یک واقعیت تلخ جامعه ماست و یک مقاومت سنگینی هست که ساده نمی‌توان از آن گذشت، جمله‌ای که حتی نمایندگان ادوار گذشته ما متاسفانه می‌گفتند، الان به من این جمله را نمی‌گویند، می گویند ترک‌ها آدمهای خوبی هستند هوایشان را داشته باش.
وی بیان داشت: به همین خاطر می‌توانم بگیم این سختی کار برای زدودن این چیزهای بین مرزی خیلی راحت نیست. چند ابزار مهم می‌خواهد. اول اینکه مدیران شهرستان و استان این واقعیت را بپذیرند که این تبعیض هست. از طرف دیگر این اتحاد و همراهی همراه با زیبایی کلام مثل آن چیزی که امروز اتفاق افتاد، یعنی آن چیزی که حاج پناهی جمله قشگی گفت: ما از میرشکار انتظار داریم یکم از شکار کبابش گیر ما هم بیاد نه فقط بوی کباب. این جمله خوبی است و باید نهادینه شود.
تاجگردون ابراز داشت: چند روز پیش دوستی به من گفت دوغ و دوشاب در این شهر یکی است. خیلی در ظاهر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، و برخی حرفها را می‌شنویم می‌بینیم که هر دویکی است. اما من در جواب این دوست گفتم: من برای مردم کار نمی‌کنم، برای دلم کار می‌کنم. مدیران، مسئولان، ترک، لر باید توجه داشته باشند برای دلشان کار کنند. یعنی اگر دلتان راضی شد کارتان را ادامه دهید. اگر دلتان راضی هست تاجگردون نماینده باشد، راه دلتان را ادامه دهید.
نماینده شهرستان‌های گچساران و باشت گفت: من دلم از اینکه سختی می‌کشم و فشار رویم هست ولی دل را باید در مسیری قرار داد که برخی اتفاقات انجام بگیرد. اگرچه من هم به سهم خودم تلاش کردم، ولی به بچه‌های قشقایی که مدیر و مسئول هستند، اول تذکر به این‌ها می‌دهم، یکم تلاشتان را بیشتر کنید، تعصبتان را بیشتر کنید.
تاجگردون بیان داشت: نکته دوم که اخیراً متوجه شدم که واقعاً خیانت به قشقایی هست، اخیراً آنهایی که ایل قشقایی را به انزوا کشیدند، چه در داخل و چه در بیرون، الان هر کسی که می‌خواهد مسئولیتی بگیردمی گویند آقا نگیر، تاجگردون نقشه دارد. چه نقشه‌ای؟ نهایت نقشه من این هست که بخواهم رأی بیاورم، دیگر چه نقشه‌ای دارم. هر کسی هم بخواهد نماینده بشود باید مردم به او رأی بدهند. مردم چگونه رأی می‌دهند؟ لازمه رأی، اعتماد و لازمه اعتماد همراهی است.
وی ابراز داشت: من اخیراً متوجه شدم که بعضی‌ها داعیه داشته‌اند که کسی فلان مسئولیت شود همان‌هایی که بیرون از قشقایی سازی می‌زدند که می کفتند تاجگردون نمی‌خواهد از قشقایی استفاده کند، یکی هم اگر می‌خواستیم استفاده کنیم بسیج می‌شدند که نشود یا نیاید. 
من در جمع‌های مختلف گفتم اینجا هم عرض می‌کنم، رانت، معامله، زورگویی، قلم، پول، تحت هر شرایطی ممنوع است. من تابع این نیستم، برخی می گویند اگر فلان را نگذاشتی ... (تهدید می‌کنند) که این دور از اخلاق است. یا مثلاً چیزی که این روزها در مورد قلم دیده می‌شود خواهش می‌کنم به حرمت قلمتان کاری نکنید که یک طایفه و یک ایل از این قلم ناراحت شود، شاید نفهمید و نوشتید، و شاید دلسوزانه نوشتید ولی تعرض به یک جامعه و قومی است. حواستان باشد. من اخیراً دیده‌ام برخی برادران و خواهران قشقایی از برخی از این قلم‌ها (مطالب) نگران هستند. بنشینید قلم به دست می‌گیرند، ننشینید قلم به دست می‌گیرند.
کشور در مسیر سختی است. هر کسی اطلاعاتی را داشته باشد که من دارم واقعاً با ترس و دلهره در این مسیر قدم برمی دارد. خیلی بیش از آنچه شما تصور می‌کنید کار کردن در کشور، منابع جور کردن، پول جور کردن، پروژه اجرا کردن سخت شده است. نماینده‌های همردیف من جرأت و توان ندارند وارد جمع مردم شوند، چون انقدر فشار زاید است، مشکلات اقتصادی رووی دوش مردم هست که نمی‌توانند با مردم روبرو شوند. این فشاری که مردم متحمل شده‌اند ما باید کمک کنیم  یا باید باری بر دوش مردم اضافه کنیم، همیشه گفته‌ام اگر نمی‌توانید باری بردارید لااقل باری بر دوش کسی نگذارید. متاسفانه در جامعه ما انهایی که می‌توانند باری بردارند به دلیل منافع قومی و شخصی خودشان باری هم اضافه می‌کنند.
شما بیایید کمک کنید، هر موقع بانگ برامد تو هم بیا وسط. چرا بار جامعه و فشار جامعه را زیاد می‌کنید. چرا مردم را ناراحت می‌کنید، مردم گرفتار نان شبشان هستند، حالا من بیایم
مردم گرفتار شغل بچه‌شان هستند، بعد من بیایم آرامش محیطی خانواده‌شان را بهم بزنم چون می‌خواهم کاره‌ای شوم. این کارها ایراد دارد و آسیب به جامعه می زند.
انهایی که موضوع تبعیض در وجودشان نهادینه شده، یک روی در این منطقه می‌گفتند کار می‌شود. نماینده می‌آمد مدرسه دو کلاسه افتتاح می‌کرد، بنر می‌زد، کلنگ می‌زد، افتاح می‌کرد، الان پروژه پشت سر هم زده می‌شود، مثلاً پروژه جاده باباکلان، پارک فلان، روشنایی، بلادیان، بافت فرسوده. این‌ها نماد زندگی هستند. دیشب در جلسه کارآفرینان، کارگروه اشتغال و کارآفرینی گفتم: مردم بیکارند بالاخره باید کار کنند و کار همش شرکت نفت نیست. کشاورزی، صنعت، خدمات، ادارت هم هست. همه باید با هم
در بودجه سال 98 آبرسانی به زمین‌های سرابننیز و دشت گز از طریق آب سدچمشیر اضافه شده است. این 800 میلیارد تومان بودجه می‌خواهد. این پول تا زمانی که 4 سال بعد طرح بخواهد به بهره برداری برسد حدود 2 هزار میلیارد تومان هست. عزیزی که زیر دل ترک و لر و قشقایی را خالی می‌کنی بخاطر اینکه می‌خواهی بگویی تبعیض شد، بگو ببینم این دو هزار میلیارد تومان واقعاً می دانی چند تا صفر دارد. واقعاً با چند تا صفر می‌خواهی مقابله کنی، بار را از دوش مردم برداری. یا می‌خواهی بار بگذاری روی دوش مردم. بگذار مردم نفش بکشند، قشقایی نفس بکشد زمینش آباد شود، چیزهای دیگری هم هست.
شما از نمره صد و صفر بهش نگاه کن. اصلاً این جمعیتی که اینجا نشسته‌اند هیچ کاری نمی‌کنم و بلد نیستم. اصلاً این جماعت هیچکدام به من رأی ندهند. شما به فکر زندگی خودتان، آینده، زن و بچه‌تان هستید!؟ من هستم. حالا بگذارید ده نفر هم بگویند تبعیض شد، ده نفر هم فحش بدهند. ما باید مقاومت کنیم. بله باید گردنشم خورد کنیم. من یکی تعهدی داده‌ام و تا آخر هم هستم.
تاجگردون ابراز داشت: یک بار یک عزیزی که به من رأی نمی‌دهد و رأی هم نخواهد داد، یادداشتی به من داد و خیلی دلسوزانه مشکلات قشقایی‌ها را بیان کرده بود، من هم صادقانه جوابی به او دادم. بهش گفتم عزیز من، من در کوچه‌ای بزرگ شدم که از 8 تا خانه، 6 تاش ترک بوده‌اند، بعد گفتم «می‌خواهی مسابقه بگذاریم ببینیم از اول لبنان تا بالای لبنان من بیشتر خانواده‌های قشقایی می‌شناسم یا تو می‌شناسی، تو خانواده‌ها را بیشتر می‌شناسی یا من می‌شناسم. قیاس مع الفارق است که بخواهی داد قشقایی یا منت قشقایی را پیش من بزنی. نه از شما بر من فشار، نه از من بر شما منت. وطن هست و همه ما داریم کار می‌کنیم.
تاجگردون گفت: اصلاً این مهم نیست چه کسی محبوب است و چه کسی نیست. مهم این است که ه کسی خادم و چه کسی خادم‌تر است. انهایی که دنبال این هستند که اختلاف را تشدید کنند حداکثر بهره را از شما خواهند بردف فراموش نکنید درست است ما ایرانی‌ها حافظه تاریخی‌مان ضعیف است و یادمان نیست که چه شد. من همیشه یادم می‌آید، در بی بی جان آباد یک بشکه آب زرد جلوم گذاشتند، گفتند این آب شرب بی بی جان آباد است. چون این کارها ذره ذره انجام می‌گیرد حافظه تاریخی به یاد ندارد و یادمان می‌رود. یادمان باشد در چه مسیری هستیم. در مسیر توسعه برای من ترک و لر هیچ فرقی نمی‌کند. این مسیر توسعه انچیزی که شایسته مردم ما هست ادامه می‌دهیم با زور و فشار و تا جایی که بتوانیم ادامه می‌دهیم. ولی ابزار نشوید. این نکته را خیلی جدی و سربسته می گویم ابراز نشوید، ابزار شدن در جامعه امروزی حقیر شدن است. ما باید با هم پیروز شویمف منظورم از این پیروزی پیروزی در انتخابات نیست. ما باید پیروز شویم تا پیرامون ما بر ما غبطه بخورند. هر کسی هم در این مسیر همراهی کند، ممنونش هستیم، همراهمان باشد همراهتان هستیم، همراهمان نباشند، یاورتان هستیم

نظر جدید

پربازدیدها
پربحث ترین ها